Skip to main content
ProQuest LibGuides Banner ProQuest LogoProQuest LibGuides homeProQuest LibGuides home

ProQuest Products Türkiye: Çevrimiçi Oku

Ebook Central Okuyucu

Ebook Central Okuyucu araştırmacılar tarafından sağlanan geniş geribildirimler sonucunda geliştirilmiştir. Ebook Central Okuyucu sezgisel keşfetme özelliği ile aradığınız popüler özelliklere hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamak amacı ile geliştirilmiştir. Ebook Central Okuyucu’nun araştırmanızı kolaylaştırıcı özellikleri şunlardır:

1. Kitap Ayrıntıları

Kitabın kaç sayfası kopyalama ve çıktı alma için uygun bilgisine erişebilirsiniz.

2. Kişisel Notlar

Kitap üzerinde almış olduğunuz notları, eklediğiniz yer işaretlerini ve yaptığınız vurgulamaları bu bölümden görüntüleyebilirsiniz.

3. Kitapta Ara

Bu bölümden kitap içerisinde ayrı bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Arama kelimenizi arama kutucuğu içerisine yazınız. Eğer arama sorgunuz birden fazla kelime içeriyorsa lütfen sorgunuzu tırnak işaretleri (“ “) içerisinde yazarak aramanızı gerçekleştiriniz. Arama sonuçları her bölümün yanında arama kelimenizin o bölümde ne sıklıkla geçtiğiniz gösteren çubuklar ile birlikte gösterilecektir. Bölümlerin yanlarında bulunan oklara tıkladığınızda aşağısında arama kelimenizin o bölümde hangi cümlelerde geçmekte olduğunu görebilirsiniz.

4. Tamamını İndirme  

Kitabın tamamını bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza 3 adımda kolayca indirebilirsiniz.

5. CBölüm İndirme

Kitabın istediğiniz bölümünü PDF dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bölümün sayfa sayısı toplamda kitaptan çıktı almanıza izin verilen sayfa sayısı miktarından düşülür. 

6. Kopyalama

Gezinti çubuğundaki “Kopyala” butonuna tıkladığınızda bulunduğunuz sayfanın tamamını kopyalayabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz sayfa içerisinde bir bölümü kopyalamak isterseniz; kopyalamak istediğiniz bölümü seçtiğinizde sayfada açılan menüden “Kopyala” seçeneğini seçtiğinizde bu bölümü kopyalayabilirsiniz.

7. Çıktı Alma

Çıktı alma butonuna tıkladığınızda açılan pencereden yapacağınız seçimle isterseniz bulunduğunuz sayfanın ya da istediğiniz sayfa aralığındaki sayfaların ya da bulunduğunuz bölümün çıktısını alabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra “Devam Et” butonuna tıkladığınızda kitabın atıf bilgisini de içeren bir PDF dosyası oluşturulacaktır. Bu dosyayı açarak çıktı alabilir veya dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. 

8. Kitaplığa Ekle

Kitaplığa ekle butonunu tıklayarak bu kitabı çevrimiçi kitaplığınıza kaydedebilirsiniz. Kitabı daha önce kitaplığınıza kaydetmişseniz bu buton seçilebilir olarak görüntülenmeyecektir.

9. Bağlantıyı Paylaş

Bağlantıyı paylaş butonuna tıkladığınızda kitap içerisinde bulunduğunuz sayfanın URL adresini kopyalayıp paylaşabilirsiniz. 

10. Atıf Bilgisini Göster

İstediğiniz atıf stilini seçerek atıf oluşturabilirsiniz. APA, Chicago/Turabian - Notes-Bibliography, Chicago/Turabian - Author-Date, Harvard, MLA, ya da Vancouver gibi atıf stili seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Eğer bu atıf stilleri haricinde tercih ettiğiniz bir atıf stili  varsa “Ayarlar” bölümünden kendi atıf stilinizi oluşturabilirsiniz.

11. Bölüm ve Sayfaya Göre Terim Arama

İçindekiler bölümünü genişleterek arama teriminizin hangi bölüm ve hangi sayfalarda geçtiği bilgisini görüntüleyebilirsiniz. İlgili sayfaya yönlendirilmek için metin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

12. Ölçek (Yakınlaştır/Uzaklaştır/Genişliğe Sığdır/Sayfaya Sığdır)

Gezinti çubuğundaki (+) seçeneği ile metni yakınlaştırabilir ya da (-) seçeneği ile metni uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca bu bölümden metni genişliğe sığdırabilir ya da sayfaya sığdırabilirsiniz.

13. Sayfaya Git

Kitap içerisinde gitmek istediğiniz spesifik bir sayfa varsa,  sayfa numarasını bu kutucuğa girip enter tuşuna bastığınızda ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

14. Önceki/Sonraki

Önceki ve sonraki tuşlarını kullanarak bulunduğunuz sayfadan bir önceki sayfaya ve sonraki sayfaya ulaşabilirsiniz.

15. Ayarlar

Ayarlar bölümünden şifrenizi değiştirebilir, kullanmak istediğiniz atıf stilinizi seçebilir ve daha birçok seçeneğe ulaşabilirsiniz.

 

Ebook Central Okuyucu-İçindekiler Tablosu ve Okuyucu Gezinme İpuçları

Kitap İçerisinde Arama-Arama Sonuçları Ve Okuyucu Gezinme İpuçları

Tam Ekran Görüntüleme