Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

ProQuest OASIS (Türkçe): Ana Sayfa

ProQuest OASIS

 ProQuest OASIS' e HOŞGELDİNİZ!

OASIS (Online Acquisitions and Selection Information System - Çevrimiçi Sağlama ve Seçme Bilgi Sistemi) ProQuest'in web tabanlı ücretsiz platformudur. OASIS platformu aracılığı ile akademik kütüphaneler elektronik ve basılı kitapları arama, seçme ve sipariş verme işlemlerini gerçekleştirebilirler.  

*OASIS  tüm elektronik kitap platformlarından 2.5 milyondan fazla elektronik kitap içermektedir. 

Genel Bakış

OASIS (Online Acquisitions and Selection Information System - Çevrimiçi Sağlama ve Seçme Bilgi Sistemi) ProQuest'in web tabanlı ücretsiz platformudur. OASIS platformu aracılığı ile akademik kütüphaneler elektronik ve basılı kitapları arama, seçme ve sipariş verme işlemlerini gerçekleştirebilirler.  OASIS kullanıcıları piyasadaki en geniş kitap satın alma platformuna erişmenin yanı sıra güçlü arama aracı sayesinde hızlı ve etkili bir şekilde bu yayınlara erişme özelliğinden de faydalanmaktadır. OASIS aracılığı ile kullanıcılar pazardaki en önemli elektronik kitap platformlarına-  Ebook Central, MyiLibraryebrary & EBSCO ebooks-  erişim sağlarlar. ABD ve İngiltere'deki kitap dağıtım merkezlerimiz, INGRAM ile olan ortaklığımızdan ve yayıncılar ve diğer distribütörlerle olan yakın ilişkilerimizden yararlanarak dünya çapındaki tüm müşterilerimizin basılı yayın siparişlerinin etkili bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır. 

Ürün Faydaları

Ürün Özellikleri & Faydaları

Çoklu Sağlama İş Akışları -  Onay Planları ve İsteğe Bağlı Sağlama: OASIS, kütüphanelerin kitap koleksiyonlarını oluşturma konusunda maksimum esneklik sağlamak için, kesin sipariş ve ödeme emri işlevselliğine ek olarak onay planlarını, ödeme belgesi ve talebe dayalı sağlama iş akışlarını (basılı, e-kitap, entegre edilmiş P & E profilleri için) destekler. OASIS, kütüphanecilerin koleksiyon geliştirme süreçlerini en iyi  hale  getirmeye yardımcı olma amaçlı ek başka özelliklerede sahitir. Örneğin :

 • Yeni yayın bilgilendirme uyarısı (elektronik belge bildirimi)
 • İnceleme ve kitaplığı red etme; kütüphane seçicileri  tarafından seçilmiş onaylanacak yayınların, önceden tanımlanmış bir süre içerisinde -ProQuest tarafından faturalandırılmadan ve gönderilmeden önce - online incelemesini sağlayan bir OASIS özelliğidir.  
 • Çok hatlı sipariş. OASIS, kullanıcıların birden fazla lokasyona karşılık gelen çok sayıda yerel sipariş ayrıntısına sahip tek bir ISBN kopyasını sipariş etmelerini sağlar.
 • Tek yayın veya toplu sipariş

EDI, API ave Diğer Sipariş Verme ve Faturalama Seçenekleri: ProQuest, kütüphanelere verimli ve esnek iş akış süreçleri sağlamayı amaçlamaktadır.  Kütüphaneler doğrudan OASIS üzerinden yada kendi kütüphane yönetim sistemlerini OASIS sunucularına tanımlayarak sipariş verebilirler.  ProQuest en güncel EDI standartlarını desteklemektedir. Ayrıca Hizmetlerimizin sistemlerle entegrasyonunu sürekli iyileştirmek için neredeyse tüm kütüphane yönetim sistemi tedarikçileriyle -Innovative (Millennium and Sierra), ExLibris (Voyager, Aleph, and Alma), Heritage, Talis,  SirsiDynix  Symphony, Koha -  birlikte çalışır. OASIS'den kardeş firma ExLibris'in endüstri lideri bulut tabanlı kütüphane yönetim sistemi olan Alma'ya API siparişi de verilebilir.

Kapsamlı Kopya Kontrolü: OASIS yayın kopyası  kontrolünü yönetmek amaçlı birçok seçenek sunmaktadır. 

 • Kütüphaneler mümkün olduğunca sık bir şekilde kütüphane kaynak listelerini göndermeye ve ücretsiz bir şekilde kopya kontrollerinin gerçekleştirilmesine  teşvik edilirler
 • OASIS, Katalog URL Kontrol (Catalog Check URL) kütüphane katolğuna bağlayarak otomatik toplu kopya tespitini sağlar. 
 • OASIS'te, kullanıcılar bir kopyanın mevcut durumuna karşı alınan veya gösterilen eylemleri gösteren görsel "Durumunu Kontrol Edin" bildirimleri ile olası kopyalar konusunda uyarılırlar

Kapsamlı Liste İşlevselliği:  Kullanıcılar seçim yapmak, sipariş vermek ve meslektaşlarının ve öğretim üyelerinin  önerilerini yönetmek için birden fazla liste oluşturabilir. Kullanıcılar ayrıca listedeki farklı başlıklar için farklı işlemler işaretleyebilirler: sipariş, liste, yeniden değerlendirme v.b. ve işlemi toplu halde işleme koyarak zamandan tasarruf edebilirler.

Yayın ve Yayın İşlemi işlevselliği: OASIS, liste hazırlama, alışveriş sepetleri, seçim ve sipariş verme sürecini yönetmeye yardımcı olmak için oluşturulmuş toplu işlem gibi bir dizi yayın işlemi sunar.  Bu eylemler, tek tek yayınlarda kullanılabilir veya tüm bir listeyi yönetmek veya işlemek için kullanılabilir.

Gelişmiş Raporlama: OASIS sağlama ve koleksiyon geliştirme süreçlerini destekleyici çeşitli türde raporlar sağlamaktadır: 

 • Harcama Raporları: Bu raporlar yapılmış satın alımların fon türlerine, sınıflandırmaya (LC yada Dewey), yayıncılara, Disiplinlerarası & Coğrafik Çalışmalara göre analizlerini sağlamaktadır
 • Onay Raporları: Profile göre sipariş edilmiş kitap sayılarını ve ödeme fişlerini göstermektedir
 • Ödeme Emri  Raporları: Ödeme Emri Durumlarını ve Dağıtım Raporlarını göstermektedir 
 • Kitaplar ve Fişler Karşılaştırması: Bu müşteriye özel rapor, sınıflandırmaya göre toplam ProQuest'in Onay / Fayda Planı çıktısına gönderilen kitap ve fişlerin sayısını karşılaştırır.
 • Kişisel Raporlar: OASIS, herhangi bir yayın listesinden birden çok veri sütunu içeren bir Excel dosyası indirme olanağı sağlar.

Gruplar: Bu özellik OASIS kullanıcılarının kütüphaneciler tarafından kitaplar üzerinde yapılmış işlemlerin kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesi için kullanıcılar ile kütüphaneler arasında bir ağ oluşturulmasına imkan tanır. 

 

OASIS Yardım Platformu: Platfrom özelliklerinin ayrıntılı tanımlarına ve platformun nasıl kullanılacağına yönelik bilgilere erişmenizi sağlar. 

ProQuest OASIS Ana Sayfa

Neden Akademik Kütüphaneler için OASIS

 1. Piyasadaki En Geniş  E-Kitap Seççim Platformu: OASIS akademik kütüphanelerin 2.5 milyondan fazla unique e-kitaba erişimlerini sağlayarak yüksek kalitede koleksiyon oluşturmalarına yardımcı olur.  
 2. Geniş Basılı Kitap Kapsamı: OASIS aracılığıyla, akademik kütüphaneler 25 milyondan fazla ISBN'den oluşan endüstri lideri bir basılı kitap seçkisine erişir.
 3. Gelişmiş Arama Özelliği: OASIS'te esnek arama özelliği, kütüphane koleksiyonunuz  için doğru basılı ve e-kitap yayınlarını hızlı ve kolay bir şekilde bulmanızı sağlar.
 4. Esnek Sipariş İş Akışları:  OASIS basılı ve e-kitap  sipariş ve seçimleri için kütüphanelerin spesifik ihtiyaçlarına uyum sağlayacak çoklu sipariş verme ve seçim yapma iş akışları -onay planları, firma siparişleri, ödeme emirleri, isteğe bağlı sağlama ve EDI sipariş gibi-  sağlamaktadır. 
 5. Kapsamlı Yayın Metadata Derneği: OASIS işlevselliği  Library of Congress, Library and Archives Canada, British Library ve yayıncılar tarafından sağlanan metadata aracılığı ile desteklenmektedir.   
 6. Ücretsiz Olarak Kütüphaneye Katma Değer Sağlama İşlevselliği: OASIS  arayüzü ücretsizdir. Arayüze ek olarak, kütüphaneler, MyiLibrary yayınları Marc kayıtları , yönetim raporları, holding güncellemeleri, fon kodu özelleştirmeleri, DDA profil kurulumları gibi  bir dizi hizmete ücretsiz  olarak erişebilmektedirler.

OASIS Yardım Platformu

ProQuest OASIS Eğitim Materyalleri

Seçici ve onaylayıcı iş akışları eğitim materyallerine erişmek için aşağıdaki herhangi  bir linki tıklayabilirsiniz. 

Eğitim ve Destek

Eğitim Talebi

Eğer aradığıınızı bulamıyor yada online eğitim talep ediyorsanız lütfen (esen.dagdelen@proquest.com) adresine elektronik posta  ile talebinizi iletiniz. 

Genel webex toplantılarına buradan kaydolabilir yada or buradan kaydedilmiş oturumlara erişebilirsiniz. 

 

OASIS Yardım Platformu