Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.
ProQuest LibGuides Banner ProQuest LogoProQuest LibGuides homeProQuest LibGuides home

ProQuest OASIS (Türkçe): Onaylayıcı İş Süreçleri

Onaylayıcı Temel İş Süreçleri

Ratifier (Onaylayıcı) kitap siparişlerini ProQuest Coutts'a ileten kişidir. Bu bölümde Create Firm Order (Kesin Sipariş Oluşturma) süreçlerine odaklanacağız.   

Kullanıcı OASIS hesapları ProQuest tarafından oluşturulur ve kütüphane hesabı yöneticisi bu bireysel kullanıcılara daha sonra erişim seviyeleri tanımlayabilir. Kütüphane hesabı yöneticisi genel kullanıcıya onaylayıcı yetkisi atayabilir. Yönetici hesabı sorumlulukları ve özellikleri ile ilgili daha fazla bilgiye OASIS Yardım Platformu' ndan erişebilirsiniz.   

 

OASIS platformunda Onaylayıcı olarak oturum açtığınızda : 

1. Şiparişleri İşleme Koyma

Seçici tarafından iletilmiş olan siparişleri işleme koyabilirsiniz. 

Sağdaki parantez içindeki sayılar, işlenecek öğeler ve toplam öğe sayısı olduğunu gösterir.

Şiparişler ayrıca Action butonunu gördüğünüz herhangi bir listeden Shopping Cart  seçeneği seçilerek işleme konulabilir. 

 

2. Şipariş Formu Şablonunu Düzenleme

Şipariş formu üzerindeki tüm alanların eksiksiz doldurulduğundan emin olun ve birlikte sipariş etmek istediğiniz tüm öğeler için şablonu bu  öğelere uygulayın. 

 

Birçok iş süreci seçilen öğeleri sağlama departmanına göndermek için Seçici tarafından sipariş bilgisi eklenmesini gerektirmektedir. Fakat eğer bu Sağlama tarafından yapılıyorsa yada bilgilerin düzenlenmesi gerekiyorsa Action okundan Order Info seçilerek bu işlemler geçekleştirilebilir.

 

Eğer tek bir kitap üzerinde şipariş bilgisi değişikliği yapılacaksa Action butanundan Order Info seçildikten sonra değişiklikler yapılıp sayfanın sağ alt köşesinde bulunan  Save Order Info for: This title  seçeneği seçilmelidir. Eğer tüm kitaplar için sipariş bilgisi oluşturulacak yada değişiklik yapılacaksa bu durumda bilgiler girildikten sonra kutucuğun üst tarafında yer alan  All  Titles on List seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.  Daha önce doldurulmuş bir alanı değiştiriyorsanız, Sipariş Bilgileri formunun üst kısmındaki Overwrite seçeneğini kullanabilirsiniz. 

 

3.İşlem Listesi ve Kesin Sipariş Oluşturma

Bu adım Onaylayıcı iş süreçlerinde son adımdır. 

Process List  butonunu tıklayarak diyalog kutucuğunu açınız. Sağ tarafta siparişlerin sayısını göreceksiniz.   Checkout Orders   kutucuğunu tıklayın.   Daha öncede bahsettiğimiz üzere sipariş türü olarak  Create Firm Order 'ı kullanmaktayız. Bu sayede siparişler web üzerinden OASIS aracılığı ile ProQuest'e iletilmektedir. Son olarak kutucuğun alt tarafında yer alan   Process butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından sipariş verme işleminiz tamamlanmış olacaktır. 

 

İşlem Özeti:

Ana menüden  Authorize Orders seçeneğini seçiniz.

Herhangi bir değişiklik yapmayacaksanız  Process List   seçeneğini seçiniz,  Create Firm Order kutucuğunu seçip  Process butonuna tıklayınız. Siparişinizin iletildiği uyarısını ekranda göreceksiniz. 

Tüm Onaylayıcılar Authorize Orders linkini tıklamak zorundadırlar

Menüden  Authorize Orders seçtikten sonra güncel  Authorize Orders listenize yönlendirileceksiniz. 

 Lists  açılır menüsünde gösterilen kitap sayısı son haftanın yani bugünün toplam kitap sayısını iifade eder. Tüm siparişleri görmek için, açılır menüden en üst satırı seçiniz. 

Belirli bir gün yada bir önceki haftaya ait siparişleri görüntülemek için açılır menüden diğer seçeneklerden seçeim yapabilirsiniz. 

Siparişler ihtiyacınız olan birçok  şekilde filtrelenebilir ve sıralanabilir . Fund yada  Initial Selector Onaylayıcı tarafından en çok  kullanılan seçeneklerdir.

Ayrıca Action  butonundan  List/Forward  seçeneği ile listeyi yeniden Seçiciye değiştirilmesi için iletebilirsiniz. 

Sipariş Şablonu Düzenleme Formu

Eğer sadece seçili bir kitap üzerinde düzenleme yapıyor yada sipariş oluşturuyorsanız  Save Order Info for: This title  seçeneğini seçiniz. Eğer tüm kitaplar üzerinde düzenleme yapıyor yada sipariş oluşturuyorsanız  All  Titles on List seçeneğini seçiniz. Eğer daha önceden yazmış olduğunuz bir bilgi üzerinde değişiklik yapacaksanız  Overwrite  seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

İşlem Listesi ve Kesin Sipariş Oluşturma

Action butonundan Order butonu ile sipariş edilmiş kitaplar Authorize Orders llistesi içerisinde yer alır. Action butonunda yer alan   Order Now  seçeneğini seçerek hemen sipariş verebilir yada  Process List  seçeneğinden tüm kitaplar için işlem yapabilirsinzi.

Eğer daha sonra sipariş vermek içn kaydetmek istediğiniz bir kitap  var ise Action butonundan  Clear Action Now seçeneğini seçebilirsiniz. Bu kitap Authorize Orders  listesinde işlem görene kadar kalacaktır.

Diyalog kutusunu açmak için Process List seçeneğini seçiniz. Sipariş verilecek kitapların sayılarını sağ tarafta göreceksiniz.  Checkout Orders  kutucuğunu seçiniz. Daha öncede belirttiğimiz üzere sipariş verme  türü olarak  Create Firm Order kullanmaktayız. Bu sayede siaprişleriniz OASIS aracılığı ile ProQuest'e iletilecektir. Son yapmanız gereken işlem kutunun aşağısında yer alan  Process butonunu tıklamanız olacaktır.