Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

ProQuest Dissertations & Theses Global (Türkçe)

ProQuest Dissertation&Theses Türkiye'de Tubitak Ulakbim EKUAL kapsamındadır.

Aranabilir Alanlar

Aranabilir Alanlar

Aranabilir Alanlar tablosunun erişilebilir bir sürümü aşağıda mevcuttur.


Alan Adı

Etiket

Arama Örnekleri & Açıklama

Özet

 AB

AB(child welfare worker)

Yazar tarafından sağlanan özeti çok az değişiklik yaparak ya da hiç değiştirmeden kullanıyoruz ya da editör ekibimizden üyelerin belgenin metni ve kavramları üzerine çizerek sıfırdan bir özet yazmasını sağlıyoruz. Ekibimizin hedefi, belgenin amacını olabildiğince açık ve öz bir şekilde belirtmektir.

1980'den itibaren yayınlanan tezlere ilişkin alıntılar ayrıca yazar tarafından yazılan 350 kelimelik özetleri de içermektedir. 1988'den itibaren yüksek lisans tezleri için yapılan alıntılar arasında 150 kelimelik özetler bulunmaktadır.

Danışman

ADV

ADV(Fogel, Aaron)

Belirli bir akademik danışmanın gözetiminde tamamlanan tezleri arayın. Bir adın yazılışından emin değilseniz, kısaltma kullanmayı deneyin. Danışman adları aşağıdaki şekillerde aranabilir: ADV (ad), ADV (soyadı), ADV (soyadı, adı) veya ADV (ad soyadı).

Tam Metin Hariç Tüm Alanlar

NOFT

NOFT(digital divide)

NOFT alıntıda ve özette anahtar sözcükler arar. Tam bir kayıt aramasıdır, ancak tam metinde bir arama içermez. Aşağıdaki alanlar aranır: Author Name, Abstract, Title, Subject Terms, Keywords, Advisor, School, Department, School Location, Manuscript Type, Publication number, ISBN.

Alternativ Dil Başlığı

OTI

OTI("Sürdürülebilir kentsel gelişim stratejisi olarak yerel alan")

Tezleri alternatif dil başlıklarına göre aramak için kullanın. Örneğin, İngilizce'de alternatif bir başlık arayarak orijinal olarak İspanyolca olarak yayınlanan dokümanları arayın.

Yazar

AU

AU(Kinsley, Michael)

Belirli bir yazar tarafından yazılmış belgeleri bulmak için kullanın.

Alıntı Yapan Yazar

CAU

CAU(Greenspan)

Bir kaydın Alıntılanan Referanslar bölümünün parçası olan bir yazarı aramak için kullanın.

Alıntılanan Belge Başlığı

CTI

CTI(Mortgages)

Bir kaydın Alıntılanan Referanslar bölümünün parçası olan belge başlıklarını aramak için kullanın.

Atıf Yayın Tarihi

CYRUse

CYR(October 1987)

Bir kaydın Alıntılanan Referanslar bölümünün parçası olan yayın tarihlerini aramak için kullanın.

Alıntı Yapan Yayın Başlığı

CPUB

CPUB(economist)

Bir kaydın Alıntılanan Referanslar bölümünün parçası olan bir yayın başlığını aramak için kullanın.

Komite Üyesi

CMT

CMT(Frazier, Michael)

Belirli komite üyeleri tarafından incelenen tezleri aramak için kullanın. Bir adın yazılışından emin değilseniz, kısaltma kullanmayı deneyin. Committte üye adları aşağıdaki şekillerde aranabilir: CMT (ad), CMT (soyadı), CMT (soyadı, adı) veya CMT (ad soyadı)

Derece

DG

DG(MLIS)

Ed gibi belirli bir derece için bir lisansüstü çalışmayı aramak için kullanın.
D. Derece adlarını aramak için de kullanılır. Yüksek lisans tezi ve doktora tezi kayıtları için dereceyi belirler.

Bölüm

DEP

DEP(Computer Science)

Belirli bir bölüm tarafından verilen tezleri aramak için bu alanı kullanın.

Belge Metni

FT

FT(Mortgage backed securities)

Belgenin gövdesinde anahtar sözcükleri arayın. Özetler bu aramaya dahil edilmemiştir.

Belge Başlığı

TI

TI(BRIC)

Belgenin başlığında arama kelimelerinin geçtiği yeri bulur.

Endeks Şartları

DISKW

DISKW(habitat selection)

Anahtar kelimeye göre tezleri aramak için bu alanı kullanın. Dizin terimleri, yazar veya ProQuest tarafından atanan Tanımlayıcı / anahtar kelime alanındaki anahtar kelimelerdir. Herhangi bir anahtar kelime için arama yapabilirsiniz. Bu alandaki dizin terimleri, herhangi bir kontrollü kelime hazinesine uymaz. Bir yazar, tezini ProQuest'e sunduğunda, lisansüstü çalışmalarını açıklamak için isteğe bağlı olarak altı anahtar kelimeye kadar atayabilir. ProQuest ayrıca keşfedilebilirliği geliştirmek için dizin terimleri atayabilir. Konu başlıkları (tümü) hakkında ek bilgi için Konu başlıkları (tümü) girişine bakın.

ISBN

ISBN

ISBN(91 7170 355 1)

ISBN(9781124926193)

Bu arama alanı, hem on basamaklı hem de şu anda kullanılan on üç basamaklı Uluslararası Standart Kitap Numarasını (ISBN) arar. On basamaklı ISBN aramalarında boşluklar gereklidir (kısa çizgi girmeyin). 13 basamaklı ISBN, boşluk veya tire olmadan veya boşluksuz çalışır

Dil

LA

LA(Spanish)

Belgenin orijinal dilini bulmak için kullanın.

Yayın/sipariş numarası

DISPUB

DISPUB(3130208)

Yayın numarasına göre belirli bir tez arayın. Bu numara her alıntıda yer almaktadır. Kimlik numarasından “AAT” i ÇIKARmalısınız. Herhangi bir çizgi ekleyebilir veya atlayabilirsiniz.

Yayın Yılı

YR

YR(2012)

Belirli bir yayın yılını bulmak için kullanın.

Referanslar 

REF

REF(nanotubes)

Verileri alıntılanmış bir referansta aramak için referans arama alanını kullanın. Alıntı yapılan bir referansın tüm ana bileşenlerini (alıntı yapılan yazar, alıntılanan belge başlığı, alıntılanan yayın tarihi ve alıntı yapılan yayın başlığı) arayacaktır.

Okulun Yeri

SCHLOC

SCHLOC(Denmark)

Eyalet, il veya ülke gibi belirli bir coğrafi konumdaki bir okulu aramanızı sağlar. Gözat sekmesinden, mevcut konumların listesinden seçim yapmak için konuma göre göz atabilirsiniz.

Okul adı/kodu

SCH

SCHNAME(University of Michigan)

SCH(sweden)

Eyalet, il veya ülke gibi belirli bir coğrafi konumdaki bir okulu aramanızı sağlar. Gözat sekmesinden, mevcut konumların listesinden seçim yapmak için konuma göre göz atabilirsiniz.

Konu Başlığı(Tümü)

SU

SU(accounts)

Bu alan, dissertations or theses için tüm konu benzeri alanları arar, yani Konular ve Dizin terimleri (anahtar kelimeler). 

Belirli bir konu hakkındaki tezleri aramak için Konu başlığı (tümü) arama alanını kullanın. "accounts" terimi için yapılan bir arama, Konu veya Dizin terimi (anahtar kelime) alanlarında health savings accounts, checking accounts vb. terimleri içeren belgeleri bulacaktır. Konu veya Dizin terimi (anahtar kelime) alanlarında yalnızca "accounts" alındığı ve ek terimler içeren terimlerin olmadığı tam bir arama çalıştırmak için EXACT.

SU.EXACT(accounts)

Konu terimleri ProQuest / UMI Kontrollü Kelime Dağarcığı ile uyumludur. Bir yazar tezini ProQuest'e sunduğunda, bir birincil konu seçmelidir ve isteğe bağlı olarak iki ikincil konu seçebilir. ProQuest ayrıca keşfedilebilirliği geliştirmek için Konu terimleri atayabilir.

Dizin terimleri (anahtar kelimeler) hakkında ek bilgi için Dizin terimleri (anahtar kelimeler) girişine bakın.

Ek dosya türleri

SPTYPE

SPTYPE(video)

Resimler, videolar, belgeler veya elektronik tablolar gibi tamamlayıcı dosyalar içeren tezleri aramak için kullanın. Tamamlayıcı dosya türünü girin (Audio, Code-Script, Data, Image, Other, PDF, Presentation, Spreadsheet, Text, Unknown, Video).

Herhangi bir ek dosya türü içeren dissertations & theses aramak için şunları arayın: sptype(audio) OR sptype(Code-Script) OR sptype(Data) OR sptype(Image) OR sptype(Other) OR sptype(PDF) OR sptype(Presentation) OR sptype(Spreadsheet) OR sptype(Text) OR sptype(Unknown) OR sptype(video)

Bazı durumlarda, ek dosyaları görüntüleyebilmek için belirli yazılımları veya eklentileri indirmeniz gerekebilir.

NOT: Ek dosyaların içeriğine yalnızca ProQuest Dissertations & Theses Full Text'den erişilebilir. ProQuest Dissertations and Theses A&I aboneleri, açık erişim lisansüstü çalışmalarından Ek dosya türleri içeriğine erişebilir.

Hacim/sorun (DVI)

DISVOL

DISVOL(DAI-B 56-02)

DAI (Dissertation Abstracts International) veri tabanını veya MAI (Master's Abstracts International) veri tabanını aramak için kullanın. Varsayılan ayar, her ikisinde de bir arama belirtir.

Aramanızı social sciences and humanities (cilt A) veya sciences and engineering (cilt B) ile daraltmak için bu alanı kullanın. Veya belirli sayı numaralarını arayın.

Not: Aboneliğiniz veritabanının yalnızca bir bölümünü kapsıyorsa, hacim veya sayıya göre sınırlama anlamlı olmayabilir.