Skip to main content
ProQuest LibGuides Banner ProQuest LogoProQuest LibGuides homeProQuest LibGuides home

ProQuest Dissertations & Theses Global (Türkçe): Gelişmiş Arama

ProQuest Dissertation&Theses Türkiye'de Tubitak Ulakbim EKUAL kapsamındadır.

Gelişmiş Arama İpuçları

Daha detaylı bir arama gerçekleştirmek için açılır menüden deteklenen kodları kullanarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için açılır menüden arama gerçekleştirmek istediğiniz alanı seçip arama kutucuğu içerisine arama kelimenizi yazmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca Bir satır ekle seçeneği ile daha fazla arama kriteri girebilirsiniz. 

1. Gelişmiş Arama

Boolean, yakınlık ve alan kodları desteklenmektedir. Açılır menüden herhangi bir seçim yapılmadığında varsayılan arama motoru arama kelimesini Her yer seçeneği ile  tüm alanlarda arayacaktır. Arama sorgunuzdaki kelimelerden herhangi birine ait kayıta erişmek için kelimeler arasına lütfen OR giriniz. Tam bir cümle aramak için arama sorgunuzun etrafına tırnak işareti ("") koyunuz.

Açılır menüden farklı seçenekler seçilip bu alanlarda arama gerçekleştirilmesi sağlanabilir. 

2. Şununla Sınırlandır

Arama sonuçlarınızı sadece Tam metin içerenler ile sınırlandırabilmektesiniz. Bunun için lütfen Şununla sınırlandır seçeneği yanındaki kutucuğu işaretleyiniz.

Bu seçimi gerçekleştirdiğinizde sadece tam metin sonuçlar sonuç sayfanızda görüntülenecektir. 

3. Yayınlanma Tarihi

Bu alanda herhangi bir seçim yapılmadığında arama motoru Yayınlanma Tarihi için tüm tarihler içerisinde arama yapacaktır. Diğer seçenekler; 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl filitrelerini içeremektedir. Ayrıca bu yıl, bu yıldan önce ve bu yıldan sonra seçenekleri ile belirli bir tarih girebilirsiniz. Diğer bir seçenek Belirli bir tarih  aralığı filitresi ile istediğiniz tarih aralığını girebilirsiniz. 

4. Daha Fazla Arama Seçeneği

Yazar adı alanına arama yapmak istediğiniz yazar adını girebilirsiniz.

Danışman alanına, bir kişinin danışman olduğu  tezleri görmek istiyorsanız bu ismi bu alana girerek aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Üniversite/Enstitü alanına, bir üniversite yada enstitüye ait tezlere erişmek istediğinizde, üniversite yada enstitü adını girebilirsiniz.

Konu başlığı alanına, arama kelimenizin hangi konu başlıklarında aranmasını istiyorsanız, konu adını girebilirsiniz. 

Dizin terimi alanına, arama istediğiniz dizin terimini girebilirsiniz.

El yazması türü seçeneğinden sonuçlarınızı Master tezleri yadaDoktora tezleri olarak filitreleyebilirsiniz.

Dil seçeneğinden yapacağınız seçimler ile sonuçlarınıza dil filitresi uygulayabilirsiniz.

5. Sonuç Görüntüleme Seçenekleri

Sonuçları Sırala; seçeneği sonuç sayfanızda sıralanan sonuçların sıralama düzenini kontrol eder. İlgililiğe göre, eski olanlar ilk yada güncel olanlar ilk seçeneklerini içermektedir. İlgililik seçeneği ile arama kelimenizin doküman içerisinde ne sıklıkla geçtiğini hesaplayan bir algoritma ile en çok arama kelimenizi içeren kayıttan en azına doğru kayıtları sıralar.

Sayfa başına öğe; sonuç sayfasında kaç sonucun görüntüleneceğini seçmeniz için kullanılır. Bu seçenekler 10, 20, 50 ve 100 dür.

Advanced Search

ProQuest Videolar-Gelişmiş Arama