Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

RefWorks(Türkçe): Okuma ve Doküman Üzerinde Not Alma

RefWorks Webinars & Screencasts

Her ay birçok farklı konu başlığında webinarlar düzenlemekteyiz. Aşağıdaki linkten gelecek webinarlara kayıt yaptırabilir yada kaydedilmiş webinarlara erişebilirsiniz. 

Upcoming sessions and recordings

RefWorks Ürün Müdürü tarafından sunulan bilgilendirici webinarlara ve geçmişte kaydedilmiş webinarlara bu linkten erişebilirsiniz: https://knowledge.exlibrisgroup.com/RefWorks/Training/ProQuest_RefWorks_Customer_Resources

YouTube RefWorks videolarına bu linkten erişebilirsiniz.  Click here to begin watching.

RefWorks'de Doküman Okuma

RefWorks okuyucu entegrelidir bu nedenle dokümanlarınızı okumak için herhangi bir başka pdf okuyucu yada özel bir uygulamaya ihtiyacınız yoktur. Desteklenen dokümalara sadece web tarayıcınız ile istediğiniz yerden erişebilir ve okuyabilirsiniz.  

Tam metin doküman içeren referansınızı tıklayın ve sağ taraftaki  pencereden "Read" butonunu tıklayın. Tam metin doküman yada makale okumanız ve not almanız için açılacaktır. Eğer referans tam metin doküman içermiyorsa referans verisi gösterilecektir. 

Sayfanın üst tarafında yer alan araç çubuğundan birçok farklı seçeneğe erişebilirsiniz: 

  • Return to your collection (Koleksiyonunuza geri dönün)
  • Zoom in or zoom out (doküman üzerinde gelişmiş görüntüleme sağlar)
  • Print a copy of the document (dokümanın kopyasının çıktısını almanıza imkan tanır)
  • Download a PDF version of the document to your computer (dokümanı bilgisayarınıza pdf formatında indirmenize imkan tanır)
  • Highlight certain portions of the text (doküman üzerinde belirli bir bölümü seçerek vurgulamanıza imkan tanır)
  • Comment on the selected text (doküman üzerinde seçeceğiniz bir bölüme yorum eklemenize imkan tanır)
  • Add notes to the document that you are viewing (görüntülediğiniz doküman üzerine not eklemenize imkan tanır)
  • Edit the document reference data (referans üzerindeki veriler üzerinde değişiklik yapmanıza imkan tanır)

RefWork Dokümanlarınız Üzerinde Not Alma

RefWorks üzerinde kaydetmiş olduğunuz herhangi bir doküman üzerinde not alabilirsiniz. Eğer gerekli izinlere sahip iseniz sizinle paylaşılmış olan dokümanlar üzerinde de not alabilirsiniz.  

Doküman üzerinde not almak için dokümanın bulunduğu referansı seçin sağ tarafta açılan pencerede yer alan "Read" butonunu tıklayın. Doküman okuyucu içerisinde görüntülenecektir. Okuyucu menüsünden  "Documents Notes" butonunu tıklayın ve notunuzu ekleyin. 

Eğer metin üzerinde vurgulama yapmak isterseniz,vurgulama yapmak istediğiniz bölümü metin üzerinden seçiniz ve Highlight Selected Text butonunu  tıklayınız.  

Yapmış olduğunuz vurgulamayı silmek için; vurgulama yaptığınız bölüm üzerine tıklayın yukarıda açılan pencereden  To remove  "Delete Conversation" seçeneğini tıklayarak yaptığınız vurgulamayı silebilirsiniz.

Ayrıca arzu ederseniz vurgulama yaptığınız bölüme "Comment" butonunutıklayarak yorum ekleyebilirsiniz.

Ayrıca notunuzun yanında bulunan üç nokta işaretini tıklayarak vurguladığınız bölüme eklemiş olduğunuz yorumun rengini değiştirebilir, notunuzda değişiklikler yapabilir yada tamamen silebilirsiniz. 

Not göstergesi ayrıca sayfada notu almış olduğunuz bölümün sağ tarafında gösterilecektir.  

Notunuzu yazdığınızda notunuz otomatik olarak kaydedilecektir. 

Dokümanlarınıza Çevrimdışı Erişim

RefWorks,Dropbox aracılığı ile dokümanlarınıza internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın erişmenize imkan tanır. Sadece Dropbox installer  uygulamasını yüklemeniz ve bir Dropbox hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Dropbox hesabınızı oluşturduktan sonra bu hesabınızı RefWorks hesanıza bağlayabilirsiniz.
 
Dropbox hesabınızı RefWorks Hesabınıza Bağlamak:
 
1.       RefWorks'de oturum açın

2.       İsminizin üzerine tıklayın ve  “Tools” seçeneğini seçin

3.      "General" alanından sayfayı  “Dropbox” seçeneğine gelene kadar aşağı kaydırın.   “Connect” butonunu tıklayın.


4.    Eğer Dropbox hesabınnız var ise  kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girerek oturum açın. Eğer yeni Dropbox kullanıcısı iseniz "create an account" linkini tıklayarak Dropbox sitesinden uygulamayı bilgisayarınıza indiriniz. 


5.     Dropbox uygulamanızdan RefWorks uygulamasına izin vermeniz gerekmektedir. Daha sonrasında RefWorks hesabınızdaki  makale ve dokümanlar  “ProQuest RefWorks” dosyası içerisine kopyalanacak ve  RefWorks dokümanlarınıza bu dosyadan erişebileceksiniz.
 
Dropbox hesabınıza sadece sizin sahip olduğunuz dokümanlar kaydedilir sizinle paylaşılmış koleksiyonlardaki dokümanlar kaydedilmeyecektir.  
 
RefWorks Dropbox bağlantınızı gerçekleştirdikten sonra RefWorks hesabınıza eklediğiniz her doküman otomatik olarak Dropbox hesabınıza kopyalanacaktır. Eğer RefWorks hesabınızdan bir doküman silerseniz bu doküman otomatik olarak Dropbox hesabınızdan da silinecektir.
 
Refworks hesabınızın Dropbox ile bağlantısını kesmek:
 
1.       RefWorks hesabınzda oturum açın.

2.       İsminizin üzerine tıklayın ve  “Tools” seçeneğini seçin

3.       "General" alanından sayfayı aşağı doğru çekin ve Dropbox alanından  “Unlink” butonunu tıklayın.


 
Dropbox bağlantınızı kestikten sonra RefWorks dokümanlarınızı Dropbox hesabınıza senkronize etmeyi durduracaktır. Fakat Dropbox  hesabınızda yer alan  ProQuest RefWorks dosyanız içerisinde yer alan dokümanlarınız dosya içerisinde kalacaktır. 

Eğer Dropbox hesabınızda RefWorks ile ilgili değişiklikler yapmak isterseniz adımlara buradan erişebilirsiniz