Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

RefWorks(Türkçe): Google Docs için RefWorks Eklentisi

RefWorks Google Docs Eklentisi İndirme

Google Doc hesabınızdan "Get Add-on" seçeneğini seçerek RefWorks eklentisini bulup indirebilirsiniz ya da eklentiyi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz

RefWorks Webinars & Screencasts

Her ay birçok farklı konu başlığında webinarlar düzenlemekteyiz. Aşağıdaki linkten gelecek webinarlara kayıt yaptırabilir yada kaydedilmiş webinarlara erişebilirsiniz. 

Upcoming sessions and recordings

RefWorks Ürün Müdürü tarafından sunulan bilgilendirici webinarlara ve geçmişte kaydedilmiş webinarlara bu linkten erişebilirsiniz: https://knowledge.exlibrisgroup.com/RefWorks/Training/ProQuest_RefWorks_Customer_Resources

YouTube RefWorks videolarına bu linkten erişebilirsiniz.  Click here to begin watching.

Google Docs için RefWorks Eklentisi

RefWorks çalışmalarınızı  yazarken yararlanabileceğiniz iki seçenek önermektedir. Bunlardan bir  tanesi Write-N-Cite (Microsoft Word ile  çalışmaktadır) diğeri ise Refworks Add-on for Google Docs (bu bölümde bu uygulama ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.   You can also create a simple bibliography from your references right in your RefWorks account.  

RefWorks hesabınızda yapacağınız herhangi bir değişiklik otomatik olarak Google Docs Add-on ile senkronize edilir.

Not:  RefWorks hesabınızda yaptığınız değişiklikler yazdığınız metin üzerinde yapmış olduğunuz atıf ve bibliyografyayı etkilemez.

 RefWorks için Google Docs Eklentisi İndirmek

 1. Boş bir doküman açın ve  “Add-ons” seçeneğini seçin,  “ProQuest RefWorks” seçeneğini yazarak arayın.  Bulduğunuzda sadece "Free" butonuna tıklayın. 

     2.  Kullanım koşullarını kabul edip  etmediğinizi soran bir ekran ile  karşılaşacaksınız: 


     3.  Kullanım koşullarını "Allow" butonunu tıklayarak kabul  ettikten sonra RefWorks eklentisini Google Docs dokümanınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

 ProQuest RefWorks  Google Docs Eklentisi ile Çalışmak

 1. Dokümanınızı yazmaya başlayın ilk atıfınızı girmeye hazır olduğunuzda “Add-ons” seçeneğini seçin , “ProQuest RefWorks”, “Manage Citations”. 

 1. Eğer  Refworks eklentisini  ilk defa kullanıyorsanız Refworks hesabınızda oturum açmanız  istenecektir. Oturum açtıktan sonra eğer ortak kullanımlı bir bilgisayarda oturum açmadıysanız oturumu kapatmanıza gerek yoktur. 

 1. Doküman üzerinde sağ tarafta bir pencere açılacak  ve Refworks hesabınızdaki tüm referanslarınız burada "All Reference" başlığı altında gösterilecektir.

 1. Eğer Refworks hesabınızda bulunan bir koleksiyon içerisindeki referanslar ile çalışmak isterseniz "All Refernces" başlığını tıklayıp koleksiyon listenizi görüntüleyebilirsiniz. Çalışmak istediğiniz koleksiyonu seçebilirsiniz. Ayrıca "Search" seçeneğini kullanarak spesifik bir referans arayabilirsiniz. "Search" seçeneği  tüm alanlarda arama gerçekleştirir.   

 1. Dokümanınızı uazmaya başladıktan sonra atıf yapmak istediğinizde Refworks hesabınızda bulunan referanslar arasından atıf yapmak istediğiniz referansı tıklayıp "cite  this" butonunu tıklayarak atıf yapabilirsiniz. Text üzerine yapılacak atıf Refworks hesabınızda tanımlamış olduğunuz atıf stiline göre yapılacaktır.   

 1. Ayrıca atıf düzenleme seçeneği  yer almaktadır.  “Edit and Cite” seçeneğini seçerek sayfa numarası ekleyebilir,yazar ismini gizleyebilir, yada yayın yılını gizleyebilirsiniz (kullandığınız atıf stiline bağlı olarak). Ayrıca atıf ve bibliyografyanız için önizleme gerçekleştirebilirsiniz. 

Atıf eklemeye devam edebilir ve bibliyografyanızın anında güncellendiğini görebilirsiniz. 

Ayrıca Google Docs dipnot seçeneği ile (Insert, Footnote) dipnot ekleyebilirsiniz (atıf stilinizin dipnotu desteklediğinden lütfen emin olunuz):

Atıf Stilini Değiştirme 

Dokümanınızdaki atıf stilini değiştirmenin iki yolu bulunmaktadır: 

 1. Dokümanınız içerisindeki  RefWorks penceresinden "options" seçeneğini seçiniz,ve   “Change citation style” seçeneğini seçiniz:

 1. Yada listenizdeki herhangi bir referansı seçtikten sonra  “Cite and Edit” butonunu tıklayarak atıf stilinizi değiştirebilirsiniz:

Not:  Kişisel atıf stili oluşturma henüz mevcut değildir. 

Atıf silme yada değiştirme 

 1. Silmek istediğiniz atıfı seçerek bilgisayarınızdan silme tuşuna basarak seçtiğiniz atıfı dokümanınızdan silebilirsiniz. 
 2. Yeni atıf girebilirsiniz ( eğer kullanılabilirse).
 3. "options" butonunu seçiniz  ve  “Update document” seçeneğini seçiniz. Dokümanınız yapmış olduğunuz seçimler doğrultusunda güncellenecektir.  

RefWorks hesabınızda yapmış olduğunuz herhangi bir ekleme, silme veya değişiklik otomatik olarak Google Docs üzerindeki RefWorks eklentisine senkronize edilecektir.

Not:  Değişiklikler dokümanınız üzerindeki atıf ve bibliyografya üzerinde otomatik olarak senkronize edilmez.

Diğerleri ile işbirliği yapma 

Google diğer RefWorks kullanıcıları ile işbirliği yapmanıza olanak tanımaktadır.  

Dokümanınızı  Refworks hesabı olan diğer kullanıcılar ile paylaşabilir, dokümanınız üzerinde ekleme ve değişiklik yapmalarına izin verebilir, kendi RefWorks hesaplarından sizin dokümanınıza atıf yapma ve dipnot eklemelerini sağlayabilirsiniz. 

Dokümanınızı diğerleri ile paylaşmak için iki yöntem bulunmaktadır. 

RefWorks hesabı olmayanlar ile dokümanınızı paylaşma: 

1.  "Share" butonunu ​.tıklayınız

2.  Paylaşmak istediğiniz kişinin email adresini giriniz 

3. Dokümanınızı paylaştığınız kişi RefWorks hesabı oluşturma linkininde yer aldığı bir email alacaktır. RefWorks hesabını oluşturduktan sonra dokümanınıza erişebilecek ve sizin tanımlamış olduğunuz izinler ("Share" butonunu tıkladıktan sonra "can comment" yada "can view" seçeneklerini seçerek izinlerinizi tanımlayabilirsiniz) doğrultusunda dokümanınız üzerinde değişiklikler yapabilecektir.  

Ayrıca arzu ederseniz istediğiniz kişilerle RefWorks koleksiyonunuzu paylaşabilirsiniz. Koleksiyon paylaşma ile ilgili daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz. 

Not:  Dokümanınızı paylaştığınız kişiler dokümanınız üzerinden atıfları silebilmektedirler. Bu atıflar dokümanınızdan silinse dahi RefWorks hesabınızdan silinmeyecektir.

 

RefWorks hesabı olanlar  ile dokümanınızı paylaşma:

 1. Sağ üst köşede yer alan "Share" butonunu tıklayın  .   “Share settings” kutucuğu birçok seçenek ile birlikte açılacaktır:

 1.  Gelişmiş ayarlar seçeneği ile istediğiniz erişim ayarlarını değiştirebilirsiniz ( tanımlanmış ayar "specific people" olacaktır).  

 

 1. Dokümanınızı paylaşmak istediğiniz kişilerin email adreslerini giriniz. Eğer RefWorks hesapları yoksa oluşturmaları istenecektir.

Ayrıca arzu ederseniz istediğiniz kişilerle RefWorks koleksiyonunuzu paylaşabilirsiniz. Koleksiyon paylaşma ile ilgili daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz. 

Not:  Dokümanınızı paylaştığınız kişiler dokümanınız üzerinden atıfları silebilmektedirler. Bu atıflar dokümanınızdan silinse dahi RefWorks hesabınızdan silinmeyecektir.