Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

RefWorks(Türkçe): Sürükle ve Bırak & Manuel Referans Oluşturma

RefWorks Webinars & Screencasts

Her ay birçok farklı konu başlığında webinarlar düzenlemekteyiz. Aşağıdaki linkten gelecek webinarlara kayıt yaptırabilir yada kaydedilmiş webinarlara erişebilirsiniz. 

Upcoming sessions and recordings

RefWorks Ürün Müdürü tarafından sunulan bilgilendirici webinarlara ve geçmişte kaydedilmiş webinarlara bu linkten erişebilirsiniz: https://knowledge.exlibrisgroup.com/RefWorks/Training/ProQuest_RefWorks_Customer_Resources

YouTube RefWorks videolarına bu linkten erişebilirsiniz.  Click here to begin watching.

Manuel Olarak Referans Ekleme

RefWorks'e referans eklemek için , sayfanın üst tarafında yer alan Add a reference   ikonunu tıklayınız. Eğer daha önceden oluşturduğunuz koleksiyonunuza ekleyecekseniz, ilk öncelikle ekleyeceğiniz koleksiyonu seçiniz, daha sonra Add a reference . ikonunu seçiniz

3 seçeneğiniz olacaktır:

  • Upload document (Doküman Yükle)
  • Import references (Referans Aktar)
  • Create new reference (Yeni Referans Oluştur)

Bilgisayarınızda bulunan dokümanları (.pdf, .doc, etc.) direkt olarak Upload document seçeneğini seçerek sürükleyip bırakma yöntemi ile Refworks hesabınıza kaydedebilirsiniz.

İkinci seçeneği seçerek önerilen formatlardaki text dosyanızı Refworks hesabınıza yükleyerek referanslarınızı Refwork hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde açılacak olan sayfadan eski Refworks ya da Mendeley hesabınızdan otomatik olarak ya da bilgisayarınızda bulunan dosyayı yükleyerek referanslarınızı Refworks hesabınıza aktarabilirsiniz.

Create new reference seçeneğini seçerek elle bibliyografik bilgileri girerek yada bilgisayarınızda bulunan dosyayı yükleyerek referans ekleyebilirsiniz.

İpucu: Eğer Refworks hesabınıza birden fazla doküman eklemek isterseniz yüklemek istediğiniz dosyaları seçip sürükleme yöntemi ile aynı anda hesabınıza ekleyebilirsiniz.  Refworks yüklediğiniz her doküman için ayrı kayıt oluşturacaktır.

Hangi seçeneği seçtiğinizden bağımsız olarak, Refworks doküman tanıma özelliği sayesinde yüklediğiniz dokümanları analiz edip sayfadaki referans alanlarını otomatik  olarak tamamlayacaktır. Refworks doküman tanıma özelliği yetkili atıf kaynakları, ProQuest veritabanları ve son kullanıcı hedefli içerik uyumlu olup sürekli olarak güncellenmektedir.

Referans türünü değiştirebilir, Add more fields   menüsünden eklemek istediğiniz başka bir alan var ise seçip elle ekleyebilirsiniz. Bütün bilgileri elle girdikten sonra lütfen  Save butonunu tıklayınız. Belgeniz Refworks hesabınıza kaydedilecektir.

Referans Önerileri ve Summon'dan Tam Metin

Manuel olarak  refarans eklerken  Find and complete a reference using the title seçeneğini göreceksiniz. Refworks önerileri girmiş olduğunuz metne bağlı olarak tavsiyelerde bulunmak üzere yapılandırılmıştır. (yayın adının bir bölümü, yazar adı v.b). Eğer önerilerden  bir tanesi  bilgi ile eşleşiyorsa bu önerinin üzerine tıkladığınızda tam referans bilgisi otomatik olarak eklenecektir. Eğer hem kurumsal Refworks hem de Summon kullanıcısı iseniz dokümanın tam metnini sizin için referansınıza ekleyebiliriz. 

Önerilen referans verisini nasıl bulacağınızı ve ekleyeceğinizi gösteren adımlar aşağıdaki gibidir:

  1. Add a reference ikonuna  tıklayınız ve  Create new reference seçeneğini seçiniz
  2. Yayın adı, yayın başlı ya da yazar adını yazmaya başlayınız
  3. Find and complete ikonu maviye döndüğünde üzerine tıkladığınızda Refworks önerilerini görebileceksiniz 
  4. Sayfayı aşağı çektiğinizde önerileri görebileceksiniz. Önerilen referansi eklemek için üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.
  5. Alan doldurulduğunda aktardığınız veriyi kaydedebilir ve daha sonrasında eğer kurumunuz tarafından bir link çözümleyici sağlanıyorsa bu link çözümleyiciyi kullanarak eğer referansın tam metni varsa erişip referansa ekleyebilirsiniz.

Not:  Tam metin erişebilirliği tüm kurumlar için geçerli olmayabilir.

 

Bilgisayarınızdan Bir veya Daha Fazla Doküman Yükleme

Refworks ile kolayca bilgisayarınızda bulunan dokümanları Refworks hesabınıza yükleyebilirsiniz - tek yapmanız gereken sürükle bırak yntemiyle belgeleri yüklemeniz geri kalanını Refworks sizin için halledecektir!

Eğer dokümanınızı spesifik bir koleksiyone eklemek istiyorsanız ilk öncelikle bu koleksiyonu görüntülüyor olduğunuzdan emin olun, sonra dosyayı sürükle bırak yöntemi ile yükleyin. Eğer birden fazla doküman yüklemek istiyorsanız Refworks herbir doküman için ayrı bir kayıt oluşturacaktır.  

Eğer dokümanın bilgisayarınızda nerede olduğundan emin değilseniz Add a reference ikonunu tıklayon , daha sonra Import reference seçeneğini tıklayın ve ister sürükle bırak yöntemi ile dokümanı yükleyin yada belgeyi bilgisayarınızda arayıp bulduktan sonra seçerek yükleyin.

Not: Bu seçenek size aynı anda bir doküman yükleme imkanı tanır.

Dokümanı nasıl yüklediğinizden bağımsız olarak Refworks yüklediğiniz dokümanı analiz edip referans bilgilerini otomatik olarak tamamlayacaktır.

Eğer referans bilgisi sağlanmamışsa bilgileri elle girebilirsiniz. Tüm bilgileri girdikten sonra referansı kaydetmek için  Save butonunu tıkladığınızdan emin olunuz.