Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

RefWorks(Türkçe): Paylaşma ve İş Birliği

RefWorks Webinars & Screencasts

Her ay birçok farklı konu başlığında webinarlar düzenlemekteyiz. Aşağıdaki linkten gelecek webinarlara kayıt yaptırabilir yada kaydedilmiş webinarlara erişebilirsiniz. 

Upcoming sessions and recordings

RefWorks Ürün Müdürü tarafından sunulan bilgilendirici webinarlara ve geçmişte kaydedilmiş webinarlara bu linkten erişebilirsiniz: https://knowledge.exlibrisgroup.com/RefWorks/Training/ProQuest_RefWorks_Customer_Resources

YouTube RefWorks videolarına bu linkten erişebilirsiniz.  Click here to begin watching.

Koleksiyonlarınızı Paylaşma

RefWorks kurumiçi ve kurum dışı koleksiyonlarınızı paylaşmanıza imkan tanır. Koleksiyonunuzu paylaştığınız kişinin koleksiyonunuz içindeki belgeleri görebilmesi için Refworks hesabının olması gerekmektedir. Kurumsal  Refworks kullanıcıları sınırsız sayıda kişi ile koleksiyonlarını paylaşabilmektedirler. 

 1.  Share & Export ikonunu seçiniz  ya da menüden Sharing seçeneğini seçiniz
 1. Paylaşmak istediğiniz koleksiyonu ve paylaşmak istediğiniz grubu seçiniz.

 1. Paylaşmak istediğiniz kişi/kişilerin e-mail adresini/adreslerini yazıp (her seferde bir tane ekleyin) davet ettiğiniz kişinin erişim seviyesini seçiniz:
  • Read (Oku) – kaydı görebilir ve dokümanı okuyabilir
  • Annotate (Not Alma) – kaydı görebilir ve dokümanı okuyabilir ve doküman vurgulama yapabilir 
  • Modify (Değişiklik Yap) – dokümanı görebilir/okuyabilir/vurgulama yapabilir, var olan notlar üzerinde değişiklik yapabilir, doküman ekleyebilir, dokümanları silebilir ve doküman üzerinde not alabilir

 1. İsterseniz kişisel not ekleyebilirsiniz
 2.  Koleksiyonunuzu paylaşmak için Share Collection butonunu tıklayınız

Koleksiyonunuzu paylaştığınız kişi bir e-mail bildirimi alacaktır ayrıca Refworks hesabından da bir uyarı alacaktır. Paylaşma talebiniz kabul veya red edebilir. Eğer koleksiyonunuzu paylaştığınız kişinin Refworks hesabı yoksa yeni bir hesap oluşturması için öneride bulunacaktır. 

Unutmayın koleksiyonunuzu paylaştığınızda eğer koleksiyonunuz içerisinde bir alt koleksiyon var ise bu koleksiyonuda paylaşmış olacaksınız.

 

Koleksiyonun paylaşma durumunu görüntüleme

Hangi koleksiyonu paylaşmış olduğunuzu görüntülemek için koleksiyon isminin yanındaki paylaşma ikonuna bakınız.

Menüden Sharing Settings seçeneğini seçerek koleksiyon paylaşma ayarlarınıza erişip isterseniz değiştirebilirsiniz.

Sharing Settings seçeneğinden ayrıca:

 • Paylaşım ayarınızı "private" yerine "institution" olarak değiştirebilirsiniz (bu durumda kurumunuzdaki herkes koleksiyonunuza erişim sağlayabilir)
 • bireysel erişim seviyesini davetten sonra bile istediğiniz kişi için değiştirebilirsiniz
 • her e-mail adresinin yanında bulunan  'x' butonuna tıklayarak bu kişileri paylaşım listenizden çıkarabilirsiniz