Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

RefWorks(Türkçe): Write-N-Cite for Microsoft Word Kullanarak Çalışma Dokümanlarınızı Biçimlendirin

Write-N-Cite Yükleme

 Write-N-Cite Yüklemek İçin  Adımlara Aşağıdaki Linkten Erşebilirsiniz:

RefWorks Webinars & Screencasts

Her ay birçok farklı konu başlığında webinarlar düzenlemekteyiz. Aşağıdaki linkten gelecek webinarlara kayıt yaptırabilir yada kaydedilmiş webinarlara erişebilirsiniz. 

Upcoming sessions and recordings

RefWorks Ürün Müdürü tarafından sunulan bilgilendirici webinarlara ve geçmişte kaydedilmiş webinarlara bu linkten erişebilirsiniz: https://knowledge.exlibrisgroup.com/RefWorks/Training/ProQuest_RefWorks_Customer_Resources

YouTube RefWorks videolarına bu linkten erişebilirsiniz.  Click here to begin watching.

Write-N-Cite Kullanarak Word Dokümanınızı Biçimlendirin ve Kolayca Atıf Yapın

Write-N-Cite, Refworks'ün Microsoft Word içerisine entegre edilerek kullanılmasına izin veren bir programdır. Bu progam aracılığı ile Microsoft Word üzerinde çalışırken Refworks hesabınızda bulunan referanslarınıza dosyalar (alt dosyalar), hızlı arama ya da yazar, başlık ya da yıla göre arayarak erişebilirsiniz.

 Write-N-Cite ile sadece bir tıklama ile taslağınıza atıf ekleyebilir, taslağınızın atıf stilini düzenleyebilir, dipnot ve bibliyografya ekleyebilirsiniz. Bu program MS Word araç çubuğunuza  RefWorks sekmesi olarak indirilir ya da Microsoft Word içerisinden  References sekmesinden erişilebilir.

Sorunsuz bir şekilde online ya da offline olarak çalışabilirsiniz - internet erişimine ihtiyaç yoktur. Ayrıca Write-N-Cite Windows ve Mac versiyonları arasında doküman paylaşımı yapabilirsiniz.


Write-N-Cite for Windows version 4.4.1376 Sistem Gereksinimleri:

 • Windows Operating System
 • Windows 8 ve sonrası 
 • 256 MB of RAM
 • 20 MB kullanılabilir hard-disk alanı
 • Internet bağlantısı (programı indirmek ve senkronizasyon için gereklidir)

Write-N-Cite for Windows  Word 2013 ve 2016 (32 bit versions) ile en iyi şekilde çalışmaktadır. Bu versiyon Word 2007 ya da Win 7  ile çalışmamaktadır, bu sürümler Microsoft tarafından da artık desteklenmemektedir. Word 2007 ve/ya da Win 7 kullanıcıları  Quick Cite özelliğini yada Google Docs Add-on uygulamasını kullanmalıdırlar. Write-N-Cite  Office 365 kullanıcıları tarafından kullanılan bulut-tabanlı uygulaması ile çalışmamaktadır.Word'ün bilgisayarınıza indirilmesi zorunludur..

 
  XP, Vista, Win 7 (32 bit) Win 7 (64 bit) Win 8 (32 bit) Win 8 (64 bit) Win 10 (64 bit)
Office 2007 (32 bit) No No No No No
Office 2010 (32 bit) Yes Yes Yes Yes Yes
Office 2010 (64 bit) No Yes, but may encounter install errors.Contact RefWorks Tech Support for help. No Yes, but may encounter install errors. Contact RefWorks Tech Support for help. No
Office 2013 (32 bit) Yes Yes Yes Yes Yes
Office 2013 (64 bit) No Yes No Yes Yes
Office 2016 (32 bit) Yes Yes Yes Yes Yes
Office 2016 (64 bit) No Yes No Yes Yes

 

Write-N-Cite version version 4.4.1237 for Mac:
 

 •  OS X 10.11 ( El Capitan), 10.10 (Yosemite), 10.9 (Mavericks), 10.6 (Snow Leopard), 10.7 (Lion) and 10.8 (Mountain Lion) ile çalışmaktadır
 • Word 2011 ve  2008.
 • Mac OX 10.9 and 10.10 kullanıcıları Apple destek sitesinden Java 6 uygulamasını indirmek zorundadırlar. Var ise önceki versiyonları bilgisayarınızdan kaldırılmalıdır: http://support.apple.com/kb/dl1572


Not:  Write-N-Cite for Mac şu anda  Word 2016 ile çalışmamaktadır.

Write-N-Cite ile Çalışmak

Dokümanınızı yazarken kolayca  Write-N-Cite ile atıf yapabilir, dipnot ve bibliyografya ekleyebilirsiniz.
To get started

 • Write-N-Cite' a erişmek için MS Word araç çubuğunuzdan "RefWorks”  sekmesini tıklayın  
 • Atıf stilinizi seçiniz 
 • Yapmak istediğiniz atıf, dipnot ya da bibliyografyayı seçiniz  
 • Daha sonra kaydediniz 

  1. Adım:  Write-N-Cite'ı Başlatmak

Not:   Write-N-Cite'ı  ilk defa word dokümanınızda çalıştırdığınızda Refworks hesabınızda oturum açmak ve hesabınızı Word hesabınız ile senkronize etmek için internet bağlantınızın olması gerekmektedir.

İpucu:  Write-N-Cite kullanırken oturum kapatmanıza gerek yoktur. Eğer kişisel bilgisayırınızda değil  ortak bilgisayarda kullanıyorsanız çalışmanızı tamamladıktan sonra oturum kapatabilirsiniz. Eğer başka bir kişi tarafından sizin Refworks hesabınızda oturum açık iken Write-N-Cite'a erişim sağlanırsa bu kişi sizin Refworks hesabınızdaki kayıtlar üzerinde hiçbir değişiklik yapamaz. Çünkü Write-N-Cite'ın Refworks hesabınız üzerinde değişiklik yapabilmeye imkan tanıyan bir özelliği yoktur. 
Logging In To Write-N-Cite:

1.Microsoft Word üzerinden  RefWorks sekmesini tıklayın2.  Log In butonunu tıklayın.


 3. Refworks hesabınıza ait email adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra "Login" butonunu tıklayın.


Write-N-Cite''da ilk kez oturum açtığınızda otomatik olarak Refworks hesabınız ile senkronizasyon yapılacaktır. Bu işlem birkaç saniye sürebilir. Bu işlem ile Refworks hesabınızda bulunan referanslar ve koleksiyonlar Word hesabınıza indirilecektir. Eğer Refworks hesabınızda herhangi yeni bir işlem gerçekleştiriseniz Sync my Database butonunu tıklayarak yaptığınız değişiklikleri Word hesabınıza senkronize edebilirsiniz. 

Senkronizasyon süresince Word'ün tüm işlevlerini kullanabileceksiniz fakat Write-N-Cite senkronizasyon tamamlandıktan sonra aktif hale gelecektir.

 2. Adım: Atıf Stilini Seçmek  

İlk olarak yapmanız gereken dokümanınızda kullanacağınız atıf stilini seçmek olacaktır. Yapacağınız atıflar ekleyeceğiniz dipnot ve bibliyografyalar seçtiğiniz atıf stiline uygun olarak Word dokümanınıza eklenecektir. Daha sonra istediğiniz zaman atıf stilinizi değiştirebilirsiniz. 


1.Menüden Style seçeneğini seçiniz. Refworks'ün en son eklenmiş olan stillerinin listesini göreceksiniz.

2.Seçmek istediğiniz atıf stiline  tıklayınız.

3. Atıf stilinizi daha sonra istediğiniz başka bir atıf stili ile değiştirebilirsiniz. Diğer stillere erişmek için listenin aşağısında yer alan  Select Other Style butonunu tıklayabilirsiniz.3. Adım: Çalışmanıza Atıf, Dipnot ve Bibliyografya Eklemek   

Not:  Refworks hesabınızdaki en güncel bilgilere erişmek için  Sync my database seçeneğini seçerek bilgilerinizi güncellemeyi unutmayınız.
Atıf, dipnot ve bibliyografya eklemeye hazır olduğunuzda:

1.   Insert Citation ya da Insert New  butonuna tıklayınız. Eğer daha önceden Write-N-Cite kullandıysanız Insert New seçeneğini seçtiğinizde yukarısında en son eklediğiniz atıfları görebilirsiniz. Görüntülenen listeden istediğiniz kaydı seçebilir ya da   Insert New seçeneğini seçerek tüm kayıtlarınızı görüntüleyebilirsiniz.


2.  Insert/Edit Citation kutucuğu görüntülendiğinde kayıtlarınıza Koleksiyon görünümünde erişebilir ya ada arama yapabilirsiniz. Arama kutucuğuna yazacağınız arama kelimesi tüm alanlarda aranacaktır.


İpucu: Yatay kaydırma çubuğu ile tüm başlığı görebilirsiniz. Kayıt üzerinde sağ tıklayarak Show Full Reference Detail seçeneğini seçerseniz kayıt ile ilgili tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz( kayıtta ekli dosya var ise görüntülenmeyecektir).

 
Tam Referans Görünümü:


3.  Dokümanınıza eklemek istediğiniz kaydın üzerine tıklayınız. Seçmiş olduğunuz atıf stiline uygun olarak biçimlendirilmiş kaydın önizlemesini görüntülemiş olacaksınız.

İpucu:  "Artı" ikonunu seçerek daha fazla referans ekleyebilirsiniz. "Eksi" ikonunu kullanarak istediğiniz referansları kaldırabilirsiniz.  Compose Citation alanındaki yukarı ve aşağı oklarını kullanarak sıralamayı değiştirebilirsiniz.

4.  OK butonunu tıklayarak atıfınızı dokümanınıza ekleyebilirsiniz.


5. Metindeki atıf için dipnot eklemek isterseniz Make Footnote seçeneğini tıklayın. Dipnotunuzu ekledikten sonra bu işlemi geri alamazsınız. Fakat her zaman yeni atıf ekleyebilirsiniz.   


6. Dokümanınızı yazarken istediğiniz zaman istediğiniz yere bibliyografya ekleyebilirsiniz.  Bibliography Options, Insert Bibliographyseçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.  Not: Bibliyografya imleciniz sayfanın neresinde ise oraya eklenecektir.

You can click Remove Bibliography and re-insert if it you need to change the location.


4. Adım: Biçimlendirdiğiniz Dokümanınızı Kaydetme ( dokümanınızı yazarken belirli aralıklarla kaydetmenizi öneririz).