Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

ProQuest Dissertations & Theses Global (Türkçe)

ProQuest Dissertation&Theses Türkiye'de Tubitak Ulakbim EKUAL kapsamındadır.

ProQuest Platform Libguide Bağlantısı

Bu sayfada ProQuest Dissertations & Theses Global için benzersiz arama özelliklerini göstereceğiz. ProQuest'in arama ve görüntüleme özelliklerine ilişkin eksiksiz bir kılavuz için Platform LibGuide'a gidin.

Look Up Listeleri

ProQuest Dissertations & Theses, örneğin bir yazarın adı veya konu adının yazım veya biçim varyasyonlarını kolayca bulabilmeniz için farklı arama dizinleri sunar. Arama bağlantılarını gelişmiş arama sayfasında bulabilirsiniz ve bunlar aşağıdaki aranabilir alanlar için kullanılabilir: Author, Advisor, Subject name, Index term and School name. Bu alanların açıklaması için lütfen sağdaki Searchable fields tablosuna bakın.

Not: Aramalara Command Line search bölümünden de erişilebilir (Look up bağlantısı aracılığıyla).

Bir Arama veya göz atılabilir dizini kullanmak ve bulmak için Gelişmiş Arama açılır menüsünden alanı seçin. Bir Arama mevcutsa, arama satırının altında, Look up bağlantısı göreceksiniz. Diğer Arama'lar ve göz atılabilir dizinler Gelişmiş Arama sayfasının Limit To section da listelenecektir.

Her Look-up, bir arama ve göz atma işlevi ve eşanlamlılar sözlüğüne benzer Boolean operatörü ile ayrılmış birden çok terim ekleme yeteneği sağlar.

Bazı Arama bağlantıları, gelişmiş arama sayfasının alt bölümünde listelenecektir.

Gelişmiş Aramada, gelişmiş aramanızı filitrelendirecek 2 kutu bulabilirsiniz: Yüksek Lisans/doktora tezi seçimi yapabilir ve çeşitli dil türlerinden seçim yapabilirsiniz.

Doküman Görüntüleme: Supplemental dosyaları, Bir Kopya Sipariş Etme ve Referanslar

Sonuçlar sayfanızda, ek dosyalara bağlantılar görebilir, bir kopya sipariş edebilir ve varsa referanslar görebilirsiniz.

Ek dosyalar, bilimsel kaydı geliştirmek için tez metni ile birlikte gönderilen belgelerin bir parçasıysa dahil edilir. Ek dosyaları görmek için Supplemental files butonuna basabilirsiniz.

Herhangi bir tezi satın almak için order a copy sekmesini tıklayabilirsiniz.

Konunuzla ilgili her tezdeki referansları gözden geçirerek ilgili literatüre daha derin dalabilirsiniz. Diğer yazarların güvendiği kaynakları incelemek, kendi araştırmanızda ortaya çıkmamış çok yararlı bir kaynağı ortaya çıkarabilir.

Referanslardan biri kitaplığınızda başka bir ProQuest veritabanı aracılığıyla mevcutsa, tam kaydı görüntülemek için referansa tıklayabilirsiniz.

Sonuçlar sayfasında, içerikleri university/institution ve university/institution location olarak filitrelendirmek için seçenekleri görüntüleyebilirsiniz. 

 

Araştırma

ProQuest Dissertations & Theses Global içerik bulmanın bir yolu olarak Araştırma (aramaya ek olarak) seçeneğini sunar. Konu ve konuma göre tezleri bulmak için Browse sayfasını kullanın.